Hossa strelil 30. gól sezóny, Chára má 40 bodov

BOSTON - Útočník Chicaga Marián Hossa strelil tridsiaty gól a obranca Bostonu Zdeno Chára vďaka asistencii pridal štyridsiaty bod sezóny v sobotňajších zápasoch hokejovej NHL. Aj ďalší dvaja slovenskí hokejisti, ktorí boli v akcii v predposledný hrací deň základnej časti, pridali prihrávky na góly. Boli nimi mladý obranca Edmontonu Martin Marinčin a skúsený útočník Los Angeles Marián Gáborík. Boston si v sobotu definitívne zabezpečil zisk Prezidentskej trofeje pre najlepší tím základnej časti, Anaheim triumf v Západnej konferencii.

Ani Bourque nazabránil Hossovi zakončiť gólom parádnu akciu, foto SITA/APAni Bourque nazabránil Hossovi zakončiť gólom parádnu akciu

Hossa v 13. min zápasu Nashville - Chicago predviedol opäť jednu zo svojich individuálnych lahôdok. Ešte v obrannej tretine zobral puk Patrickovi Hörnqvistovi, prešiel s ním cez dve tretiny hracej plochy, obkrúžil bránku a zasunul povedľa pravého betónu brankára Pekku Rinneho. Bol to tridsiaty gól a šesťdesiaty bod Hossu v sezóne. Po ňom Chicago viedlo 2:0 a tréner Joel Quenneville sa rozhodol, že 35-ročnému slovenskému krídelníkovi dopraje odpočinok. Hossa teda odohral iba 5 striedaní a dovedna 4:30 min. Do zápasu v drese Blackhawks vôbec nezasiahol Michal Handzuš, ktorý rovnako ako obrancovia Duncan Keith a Niklas Hjalmarsson či ďalší center Marcus Kruger na pokyn trénera tiež oddychovali pred play-off. Hosťom navyše chýbali aj zranení elitní útočníci Jonathan Toews a Patrick Kane. Obhajcovia Stanleyho pohára napokon prehrali v Nasville 5:7. Hostia nezvládli tretiu tretinu, v ktorej päťkrát inkasovali. Chicago obsadilo v Centrálnej divízii Západnej konferencie tretiu priečku a v 1. kole play-off narazí na jedného z dvojice St. Louis - Colorado. "V posledných dvoch zápasoch sme dostali veľa gólov, ale v predchádzajúcich štyroch či piatich sme hrali v defenzíve oveľa lepšie,“ skonštatoval Hossa pre server NHL.

Chára v sobotu dosiahol 40. kanadský bod v tomto ročníku NHL. Kapitán Bostonu sa prihrávkou podieľal na víťazstve svojho tímu nad Buffalom 4:1, inkasoval aj 14 trestných minút. Tridsaťsedemročný trenčiansky rodák nastrieľal v 77 stretnutiach základnej časti solídnych 17 gólov a pridal 23 asistencií. Boston si výhrou definitívne zabezpečil Prezidentskú trofej pre najlepší tím základnej časti i výhodu domáceho prostredia v rozhodujúcich zápasoch počas celého play-off. Bruins sa z tejto trofeje tešia prvýkrát od sezóny 1989/1990 a vo vyraďovacej časti bude ich súperom Detroit.
"Tvrdo sme pracovali počas celej sezóny a sme hrdí na to, čo sme už dosiahli. Byť najlepším tímom základnej časti však neznamená viac priestoru či väčší rešpekt súpera v play-off. Po nedeli začnú všetky tímy od nuly vrátane nás. Bude to ešte ťažšie ako doteraz,“ citujú Cháru zámorské médiá.
Útočník Marián Gáborík devätnástou asistenciou sezóny prispel k remízovému stavu 3:3 po 60 minútach v súboji Los Angeles a Anaheimu. Vyrovnaný súboj v Staples Center napokon museli rozhodnúť samostatné nájazdy. V nich Gáborík proti Frederikovi Andersenovi v bránke hostí neuspel rovnako ako ďalší traja jeho spoluhráči. Jediný a rozhodujúci gól strelil Devante Smith-Pelly, ktorým rozhodol o víťazstve Anaheimu. Ducks sa stali víťazom Západnej konferencie a v 1. kole play-off si to rozdajú s Dallasom.
Vo Východnej konferencii sú už známe všetky štyri dvojice 1. kola, resp. štvrťfinále play-off. Sú nimi: Boston - Detroit, Pittsburgh - Columbus, New York Rangers - Philadelphia a Montreal - Tampa Bay. Na Západe sú zatiaľ isté dve dvojice 1. kolo: San Jose - Los Angeles a Anaheim - Dallas. Informuje o tom server NHL.

Sobotňajšie sumáre z NHL:
Boston - Buffalo 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Góly: 17. G. Campbell (J. Caron, S. Thornton), 19. Krejčí (CHÁRA, Lucic), 32. P. Bergeron (Marchand, Krug), 51. Krejčí (Krug, Rask) - 34. Hodgson (Foligno, M. Weber)
Zdeno Chára (Boston) odohral 20:53 min, 1 asistencia, 1 plusový bod, 2 zblokované strely, 14 trestných minút

Pittsburgh - Philadelphia 3:4 po predĺžení (1:1, 0:1, 2:1 - 0:1)
Góly: 2. J. Jokinen (Neal, Gibbons), 55. Neal (Crosby, Letang), 60. Letang (Neal, Niskanen) - 18. Voráček (Giroux, Streit), 35. Voráček (Hartnell, Giroux), 59. Giroux (Voráček, Hartnell), 63. Streit (MacDonald)

Nashville - Chicago 7:5 (1:2, 1:1, 5:2)
Góly: 13. C. Smith (Gaustad), 27. R. Ellis (Fisher, Hörnqvist), 45. Cullen (Fisher, Ekholm), 48. C. Wilson (S. Weber, Stalberg). 58. Gaustad (C. Smith, G. Bourque), 60. Hörnqvist (Cullen, Fisher), 60. S. Weber (Josi, Gaustad) - 5. Ben Smith (Saad), 13. MARIÁN HOSSA, 34. Carey (Bickell, Saad), 48. Morin (Oduya, Shaw), 59. Shaw
Marián Hossa (Chicago) odohral 4:30 min, 1 gól, 1 strela na bránku, 1 plusový bod

Ottawa - Toronto 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Gól: 28. Spezza (Karlsson, Hemský)

Montreal - NY Rangers 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 – 1:0)
Gól: 63. B. Gionta (trestné strieľanie)

Phoenix - San Jose 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
Góly: 31. Ribeiro (Vrbata, Erat), 41. Doan (Chipchura, McMillan) - 4. Pavelski (Burns, D. Boyle), 10. Pavelski (Irwin, J. Thornton), 41. Couture (D. Boyle)

Florida - Columbus 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Góly: 19. Trocheck, 27. Hayes (Pirri, B. Campbell) - 1. Atkinson (Dubinsky, Calvert), 31. Letestu (Johansen, Jenner), 46. Johansen (Wisniweski, Jack Johnson)

Edmonton - Vancouver 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Góly: 3. Horák (Pinizzotto, Acton), 14. Petry (Nugent-Hopkins, T. Hall), 23. Acton (Larsen, Pinizzotto), 37. Eberle (Schultz, T. Hall), 42. Nugent-Hopkins (MARINČIN, T. Hall) - 26. Matthias (Kassian), 60. Kassian (Richardson, Matthias)
Martin Marinčin (Edmonton) odohral 17:50 min, 1 asistencia, 1 strela, 1 plusový bod, 4 zblokované strely

Los Angeles - Anaheim 3:4 po sam. nájazdoch (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 5. D. Brown (W. Mitchell), 41. Kopitar (Williams, GÁBORÍK), 57. Kopitar (Vojnov, Regehr - 7. Bonino (Winnik), 23. Smith-Pelly (Lindholm, Beauchemin), 56. Beleskey, rozhodujúci nájazd premenil Smith-Pelly
Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 15:01 min, 1 asistencia, 2 strely, 1 plusový bod, nepremenil samostatný nájazd