MS 18 v Grand Forks: Švédi nás stopli vo štvrťfinále, ale končíme piati na svete!

Radosť po úvodnom góle Ružičku proti Švédom vo štvrťfinále MS 18, žiaľ pokračovanie bolo smutnejšie, foto iihf.comRadosť po úvodnom góle Ružičku proti Švédom vo štvrťfinále MS 18, žiaľ pokračovanie bolo smutnejšie, foto iihf.com

GRAND FORKS - Slovenskí reprezentanti prehrali vo štvrťfinálovej fáze na svetovom šampionáte hokejistov do 18 rokov v americkom Grand Forks so Švédmi 2:7 a na turnaji skončili. Slováci síce v 7. min zásluhou Adama Ružičku otvorili skóre, ale favorizovaní severania ešte do konca prvej tretiny otočili na 3:1 v ich prospech aj vďaka dvom zásahom v rozpätí jednej minúty a štyroch sekúnd v presilovkách o dvoch, resp. jedného muža. V druhej tretine potom Švédi pridali ďalšie tri góly a druhý slovenský zásah prišiel až v tretej tretine za stavu 1:6. V 45. min sa v presilovej hry presadil Vojtech Zeleňák. Skóre zápasu uzavrel rovnako v presilovke v 49. min švédsky útočník Tim Wahlgren.

Lucas Aykroyd, redaktor IIHF na oficiálnej webovej stránke šampionátu. konštatoval: Aj keď záver šampionátu bol pre Slovákov sklamaním, malou útechou môže byť fakt, že tretí raz za sebou sa umiestnili  v najlepšej osmičke, ich najlepším výsledkom zostáva striebro z MS 2003. Ešte pred začiatkom MS 2016 položil rovnaký autor čitateľom otázku: Po deviatej priečke v roku 2013, ôsmej v roku 2014 a siedmej v roku 2015, môžu postúpiť Slováci ešte vyššie? Odpoveď poznáme a je radostná:  Družstvo Slovenska 18 obsadilo na MS 2016 konečné 5. miesto pred Ruskom, Českom a Švajčiarsko. Ide o najvyššie umiestnenie Slovákov tejto vekovej kategórie za posledné roky! O rok privítame svetovú elitu 18-ročných hokejistov u nás - v Poprade a Spišskej Novej Vsi. Mimochodom, tréner Peter Mikula mal vo svojom sedem 17-ročných hráčov!

Až 42 striel vyslali Švédi  a bránku Durného, na snímke zachraňuje pred Bokvistom, foto iihf.comAž 42 striel vyslali Švédi  a bránku Durného, na snímke zachraňuje pred Bokvistom, foto iihf.com

Súpermi Švédov v semifinále budú Kanaďania, ktorí si poradili so Švajčiarmi hladko 9:1. Druhú semifinálovú dvojicu utvorili Američania a Fíni. Domáci hokejisti USA pokračujú v suverénnych výkonoch aj vo vyraďovacej fáze, keď vyprášili Čechov 8:0. Fíni si v najdramatickejšom štvrťfinále poradili s Rusmi 4:3.

Za záchranou lepšie vykročili mladí Lotyši, ktorí si poradili s Dánmi 5:1 (1:1, 1:0, 3:0) v prvom barážom dueli o zotrvanie medzi elitou si . Jedným z čiarových rozhodcov bol Slovák Tibor Rovenský.

MS do 18 rokov - štvrťfinále - Grand Forks (USA):

Slovensko - Švédsko 2:7 (1:3, 0:3, 1:1)
Góly: 7. A. Ružička, 45. Zeleňák (S. Buček, Studenič) - 12. Brannström (Lindström), 16. Andersson (Liljegren), 17. Hugg (Jonsson Fjällby, Brannström), 34. Bokvist (Thilander, Moverare), 39. Jonsson Fjällby (Hugg, Söderlund), 40. Bratt (Pettersson, Danielsson), 49. Wahlgren (Petterson, Andersson)
Vylúčení: 8:6 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hribik (ČR), Sheva (USA) - Suchánek (ČR), Sysujev (Rus.)
Zostava SR "18": Durný - D. Kmec, Fehérváry, Zeleňák, M. Bodák, M. Krempaský, Hedera, Rajnoha, M. Ivan - Solenský, A. Ružička, F. Krivošík - Studenič, Miloš Roman, S. Buček - Lacka, Bjalončík, R. Václav - E. Smolka, Šmida, A. Liška

Ďalšie štvrťfinálové zápasy - výsledky:
Fínsko - Rusko 4:3 (1:0, 3:2, 0:1), jedným z hlavných rozhodcov stretnutia bol Slovák Vladimír Baluška, vylúčenia 4:5, presilovky 2:1
Kanada - Švajčiarsko 9:1 (2:0, 3:1, 4:0)
USA - Česko 8:0 (0:0, 3:0, 5:0)

Traja najlepší hráči SR 18 na svetovom šampionáte 2016 v Grand Forks - Samuel Solenský, Martin Bodák a Roman Durný, foto iihf.comTraja najlepší hráči SR 18 na svetovom šampionáte 2016 v Grand Forks - Samuel Solenský, Martin Bodák a Roman Durný, foto iihf.com