Finále MS 18: Američania zdolali v Poprade Fínov a majú desiate zlato

Na MS 18 v Poprade a Spišskej Novej Vsi vybojovali mladí hokejisti USA desiaty titul, foto iihf.comNa MS 18 v Poprade a Spišskej Novej Vsi vybojovali mladí hokejisti USA desiaty titul, foto iihf.com

POPRAD / SPIŠSKÁ NOVÁ VES - Hokejisti USA sa stali majstrami sveta v kategórii do 18 rokov na svetovom šampionáte na Slovensku. V nedeľňajšom finále v Poprade zdolali rovesníkov z Fínska 4:2 a potvrdili pozíciu najúspešnejšieho tímu v histórii majstrovstiev sveta v tejto vekovej kategórii. Celkovo majú na konte už desaťkrát zlato, trikrát pridali striebro a dvakrát bronz.

Američania po ročnej pauze opäť kraľujú svetu medzi hokejistami do 18 rokov. Pred rokom v domácom prostredí získali „iba“ bronz. Americkí hokejisti na MS do 18 rokov naposledy predtým nebrali medailu v roku 2003, Slováci vtedy získali v ruskej Jaroslavli striebro. Hráči USA na šampionáte v Poprade a Spišskej Novej Vsi nezaváhali ani raz, pripísali si sedem víťazstiev. Mladí Fíni berú medailu tretí rok po sebe, pred rokom získali zlato a pred dvoma tiež striebro.

Strela Galeniuka končí v bránke Tre kronor, otvára sa cesta tímu Ruska k bronzu z MS18, foto iihf.comStrela Galeňuka končí v bránke Tre kronor, otvára sa cesta tímu Ruska k bronzu z MS18, foto iihf.com

Bronz si vybojovali mladí Rusi, premožitelia Slovákov zo štvrťfinále. V nedeľňajšom dueli o konečné tretie miesto zvíťazili 3:0 nad rovesníkmi zo Švédska. Ruská mladíci viedli od 17. min zásluhou Galeňuka, druhý gól pridal v 25. min Samorukov. Definitívnu podobu výsledku dal v poslednej minúte stretnutia Maximov. Slovenskí hokejisti vypadli s Rusmi vo štvrťfinále po prehre 2:3 po predĺžení a skončili na 6. pozícii.

Bielorusi zvíťazili 3:1 nad Lotyšmi v nedeľňajšom treťom stretnutí o záchranu v elitnej kategórii a v sérii na dva úspechy triumfovali 2:1. Bielorusi sa teda medzi elitou predstavia aj o rok, Lotyši klesli do A-skupiny I. divízie. Vo štvrtkovom prvom meraní síl uspeli Bielorusi 2:0, v piatok zvíťazili Lotyši 3:2.

MS 2017 hokejistov do 18 rokov - Poprad, Spišská Nová Ves - nedeľa:

Konečné poradie MS hráčov do 18 rokov: 1. USA, 2. Fínsko, 3. Rusko, 4. Švédsko, 5. Kanada, 6. SLOVENSKO, 7. Česko, 8. Švajčiarsko, 9. Bielorusko, 10. Lotyšsko

FINÁLE
USA - Fínsko 4:2 (2:0, 2:1, 0:1)
Góly: 4. Norris (B. Tkachuk), 17. Farabee (Tortora), 22. Farabee (Cockerill, St. Cyr), 32. Mismash (Hudhes, Norris)- 28. Rasanen (Koskenkorva, Kotkaniemi), 57. Vaakananen.
Vylúčení: 7:5 na 2 min, navyše: Wahlstrom na 10 min (USA) za nešport. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0. rozhodovali: Garon (Kan.), Piragič (Chor.) - Harrington (Kan.), Yletyinen (Fín.), 3904 divákov

USA: St. Cyr - Hughes, Kemp, Knoepke, Gildon, T. Miller, Farrance, Inamoto - B. Tkachuk, J. Norris, Pastujov - Mismash, Barratt, O. Wahlström - Poehling, Farabee, Slaggert - Reedy, Tortoria, Dhooghe - Cockerill
Fínsko: Luukkonen - Vaakanainen, Heiskanen, Teräväinen, Räsänen, Utunen, Anttalainen, Isiguzo, Latvala - Vesalainen, Ikonen, Nyman - S. Virtanen, Talvitie, Ylönen - Kotkaniemi, Koskenkorva, Kupari - Aalto, Engberg, Maansaari

V úvode finálového zápasu boli aktívnejší Fíni, hneď v prvej minúte sa ocitol v ideálnej pozícii Talvitie, neúspešne dorážal Ylonen. Fíni nezužitkovali ani početnú výhodu a vo štvrtej minúte udreli na druhej strane Američania. Tkachuk vybojoval puk pri mantineli a pred bránku ho do jazdy exkluzívne naservíroval skórujúcemu Norrisovi. Fíni mohli okamžite vyrovnať, Ikonen v prečíslení prihrával Vesalainenovi, ktorý pálil z prvej, no americký brankár St. Cyr sa bleskurýchlo presunul. V 12. min utiekol Američanom Talvitie, štrbinu medzi betónmi St. Cyra nenašiel. Opatrnú hru v úvodnej časti oživil ešte druhý americký gól v 17. min, keď Farabee využil výbornú prihrávku Tortoru spoza bránky.

Na začiatku druhej tretiny mali opäť výhodu presilovky Fíni, ale z tretieho presného zásahu sa tešili Američania. Farabee sa po Cockerillovej zadovke ocitol sám pred fínskym brankárom a pomedzi betóny ho usmernil do bránky - 3:0. Američania už dostávali hru pod kontrolu, Fíni sa dostali do útočného pásma po dlhšej dobe až v 28. min a Rasanenov pokus od modrej preletel až do bránky. Fínski hokejisti po znížení ožili, druhý gól mal na hokejke Ikonen. Potom však zatiahol ručnú brzdu práve Ikonen a pri jeho vylúčení Američania pridali štvrtý gól, Hughesova prihrávka síce bola spomalená, no osamotený Mismash nemal problém prekonať Luukkonena. Do konca tretiny nastrelili Američania ešte dvakrát konštrukciu bránky, v 35. min trafil hornú žŕdku ihneď po vykorčuľovaní z trestnej lavice Poehling, v 37. min zase v oslabení zastavila ľavá žŕdka strelu Norrisa.

Američania sa v tretej tretine vôbec nehrnuli do útoku a sústredili sa predovšetkým na defenzívu. V 42. min sa preštrikoval cez fínsku obranu Kotkaniemi, ale v zakončení bol tiesnený. Fíni sa síce snažili zvýšiť útočnú aktivitu, no ich vyložené šance neprichádzali. Už štyri minúty pred záverom riadneho hracieho času odvolali brankára a dosiahli poriadne kuriózny gól. Americký brankár St. Cyr pri vyhadzovaní puku nastrelil svojho obrancu Gildona, od ktorého sa odrazil puk priamo do prázdnej brány. Fíni pokračovali v power-play do konca zápasu, no Američania si už výsledok ustrážili a tešia sa z majstrovského titulu.

O 3. MIESTO
Rusko - Švédsko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0) - Rusko získalo bronz
Góly: 17. Galeňuk (Čechovič, Svečnikov), 25. Samorukov, 60. Maximov
Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hejduk (ČR), Thomson (USA) - Hägerström (Fín), Hancock II (USA), 2923 divákov

Šťastní Bielorusi, udržali sa v elitnej kategórii MS 18, foto iihf.comŠťastní Bielorusi, udržali sa v elitnej kategórii MS 18, foto iihf.com

O ZÁCHRANU (hralo sa na dve víťazstvá) - tretí zápas:
Bielorusko - Lotyšsko 3:1 (2:0, 0:0, 1:1) - konečný výsledok série 2:1, Bielorusi sa udržali v elitnej kategórii, Lotyši zostúpili do A-skupiny I. divízie MS
Góly: 7. Drozdov, 20. Derjabin, 45. Pavlenko - 51. Jasunovs
Vylúčení: 5:1 na 2 min, navyše: 51. Savrickij (Bielorusko) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Iwert (Nem.), Sewell (V. Brit.) - Caillot (Fr.), Ondráček (ČR), 131 divákov