Štvrťfinále MS: Nemci sa lúčia, v semifinále Kanada - Rusko

Brankár Nemcov Grubauer likviduje jednu z množstvá šancí Kanady, foto iihf.comBrankár Nemcov Grubauer likviduje jednu z množstvá šancí Kanady, foto iihf.com

KOLÍN NAD RÝNOM - Hokejisti Kanady stále majú šancu na zlatý hetrik z majstrovstiev sveta. Obhajcovia prvenstiev z predchádzajúcich dvoch šampionátov sa na MS 2017 prebojovali už do semifinále, vo štvrtkovom štvrťfinále vyradili v Kolíne nad Rýnom Nemcov tesným triumfom 2:1. Zverencom trénera Marca Sturma sa nepodarilo zopakovať úspech z domácich MS 2010, keď sa kvalifikovali medzi elitné kvarteto a napokon obsadili 4. pozíciu. O prienik do finále budú Kanaďania bojovať v sobotu 20. mája s Rusmi.

Kanada hrala počas celého stretnutia mimoriadne trpezlivo a dočkala hneď v prvej presilovke - Ryan O'Reilly zadovkou spoza bránky našiel Marka Scheifeleho a ten z prvej prestrelil Philippa Grubauera. V druhej časti si zámorský tím starostlivo strážil náskok a súpera prakticky do ničoho nepustil, zverenci Jona Coopera si pritom vytvorili mnoho príležitostí. V 36. min arbitri neuznali Kanaďanom gól, ale o tri minúty neskôr využil dôraz pred bránkou Jeff Skinner a jeho druhý pokus skončil za Philippom Grubauerom. Nemci mali v druhej tretine iba jeden strelecký pokus do priestoru súperovej bránky a to až v záverečnej minúte. Kanada mala prevahu aj v tretej dvadsaťminútovke, no húževnatí Nemci v 54. min skorigovali gólom Yannica Seidenberga z úniku. V závere si už Kanaďania ustrážili postup, aj keď súper siahol k hre bez brankára.

Štvrťfinále (Kolín nad Rýnom/Nem.):
Kanada - Nemecko 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Góly: 18. Scheifele (R. O'Reilly, Marner), 39. Skinner (Matheson, Scheifele) - 54. Y. Seidenberg (Ehrhoff)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: Wolf (Nem.) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Hribik (ČR), Stricker (Švaj.) - Ritter (USA), Suominen (Fín.), 16 653 divákov

Kanada: Pickard - Parayko, Vlasic, Demers, De Haan, Morrissey, Matheson, Ch. Lee - MacKinnon, Skinner, Scheifele - Simmonds, C. Giroux, R. O'Reilly - Duchene, Couturier, Killorn - B. Schenn, Konecny, Marner - Point
Nemecko: Grubauer - Reul, Ehrhoff, D. Seidenberg, Müller, Abeltshauser, Hördler, Krueger - Kink, Y. Seidenberg, Kahun - Draisaitl, Reimer, Ehliz - Macek, Plachta, Hager - Schütz, Wolf, Tiffels - Fauser