Pomalší rozbeh Rusov, napokon cez Nemcov do semifinále

Radosť Rusa Šipačova po góle vo štvrťfinále s Nemeckom, foto SITA/APRadosť Rusa Šipačova po góle vo štvrťfinále s Nemeckom, foto SITA/AP

MOSKVA - Ruská hokejová reprezentácia prenikla do semifinále na domácich majstrovstvách sveta. Rusi zvíťazili vo štvrtkovom štvrťfinále v Moskve nad Nemcami 4:1, po prvej tretine mali priebežne manko 0:1. "Zborná" si v boji o finále zmeria sily s výberom Fínska, ktorý vo štvrtok zdolal Dánov 5:1. Druhú semifinálovú dvojicu utvorili USA a Kanada.

Rusi, hnaní vpred množstvom fanúšikov, sa od úvodu usilovali prevziať iniciatívu. Ich postupové plány nahlodal Reimerov gól v 5. min. Zaskočení domáci hráči do konca prvej časti nedokázali odpovedať, no v úvode druhej časti hry ich vykúpil Šipačov a zrušil čaro nemeckého brankára Greissa. O sedem minút neskôr burácala moskovská aréna opäť, presadil sa Dadonov. Päť minút pred koncom druhého dejstva upokojil Rusov svojím druhým presným zásahom Šipačov, skvostne mu asistoval Telegin. V tretej minúte záverečnej tretiny prakticky spečatil postup domáceho mužstva hviezdny kanonier Ovečkin, Nemci už nedokázali zdramatizovať duel. Minuloroční finalisti MS v Česku Rusi svojich súperov výrazne prestrieľali (37:20).

Ruskí hokejisti na turnaji zaváhali vo svojom úvodnom vystúpení v základnej A-skupine (Čechom podľahli 0:3), no odvtedy zvíťazili sedemkrát v sérii. Nemci prenikli medzi najlepších osem tímov šampionátu z tretieho miesta osemčlennej B-skupiny, no v úvodnom kole vyraďovacej časti bol domáci výber nad ich sily.

Štvrťfinále (Moskva/Rus.):
Rusko - Nemecko 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)
Góly: 21. Šipačov (Dadonov, Belov), 28. Dadonov (Šipačov), 35. Šipačov (Telegin), 43. Ovečkin (J. Kuznecov, Ľubimov) - 5. Reimer
Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Björk (Švéd.), Rantala (Fín.) - Lhotský (ČR), McIntyre (USA)

Rusko: Bobrovskij - Vojnov, Jemelin, Orlov, Čudinov, Belov, Zajcev, Marčenko - Ovečkin, Širokov, J. Kuznecov - Moziakin, Daciuk, Sannikov - Panarin, Dadonov, Šipačov - Telegin, Ľubimov, S. Kalinin - Burmistrov
Nemecko: Greiss - Holzer, Ehrhoff, Reul, Müller, D. Boyle, Akdag, Braun - Kink, Y. Seidenberg, M. Goc - Reimer, Hager, Gogulla - Macek, Draisaitl, Nöbels - Flaake, Kahun

Hlasy po zápase:

Alexej Jemelin (obranca Ruska): "V úvode sme boli trochu nervózni. Svoju obrannú tretinu sme nemali pod kontrolou a to spôsobilo chybu, ktorá viedla ku gólu Nemcov. Počas prestávky náš tréner vôbec nebol nadšený. Spoločne sme sa pozreli na to, čo bolo zlé, a uvažovali, ako to napraviť. Do druhej tretiny sme už vstúpili v inom rozpoložení."

Pavel Daciuk (útočník Ruska): "V prvej tretine sme chceli ihneď skórovať a z protiútoku sme inkasovali. V druhej časti sme sa upokojili a hrali disciplinovanejšie."

Patrick Hager (útočník Nemecka): "Sme sklamaní, pretože bola šanca dostať sa ďalej aj cez mimoriadne silný ruský výber. Vytvorili sme si príležitosti, potrebovali sme však byť chladnokrvnejší, aby sme uspeli proti takémuto protivníkovi."