Majster z Košíc odštartoval prípravu prehrou s Martinom

Zo súboja Košice - Martin, foto: SITA / Ivan Fleischer

KOŠICE - Úradujúci slovenský hokejový majster HC Košice podľahol v úvodnom prípravnom stretnutí pred novou sezónou na domácom ľade Martinu 3:4. Víťazný gól Martinčanov strelil v 60. min Michal Važan.  Zápas sledovala solídna návšteva 1347 divákov. V druhom piatkovom prípravnom stretnutí HK Poprad zdolal účastníka I. ligy MHK 32 Liptovský Mikuláš 4:3.

Prípravné zápasy - piatok:

HC Košice - MHC Martin 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)

Už úvodné sekundy zápasu ukázali, že diváci sa v Košiciach nebudú nudiť. Prvú vážnejšiu šancu spálil v 3. minúte Kolena. Potom prebrali iniciatívu hostia. Hylák musel spočiatku riešiť len strely z diaľky, no v 12. minúte sa poriadne zapotil, najskôr vyriešil Galambošovu strelu, následná dorážka Markoviča mierila vedľa a pokus Ďatelinku zastavila konštrukcia brány. Skóre sa menilo až v 18. minúte, keď Tupý v presilovke napálil puk od modrej čiary a poslal hráčov z Turca do vedenia. V záverečných sekundách prvej tretiny však prišla košická odpoveď. Hrnka dostal priestor pred Čechom a dokázal pretlačiť puk do siete.

Druhé dejstvo duelu odštartovala veľká príležitosť Galamboša, no trafil len Hylákovu lapačku. Martin sa naďalej tlačil dopredu a ďalšiu tutovku spálil Ďatelinka. Obranca hostí ostal sám medzi kruhmi, ale z prvej nedal. Mrzieť ho to nemuselo, pretože v 25. minúte prekonal Hyláka Tibor Varga. O pár sekúnd mal na hokejke tretí gól Martina Galamboš, ale zoči-voči českému brankárovi Košíc nepochodil. Preto prišiel na druhej strane trest z hokejky Spilara, ktorý po krásnej individuálnej akcii vyrovnal. Približne v polovici stretnutia došlo k striedaniu brankárov. Hyláka vymenil Melicherčík a Čecha košický odchovanec Okoličány. Viac práce mal však Melicherčík. Letná posila východniarov musela betónom zneškodniť Matejkovu strelu a potom kryla aj Pokrivčákov pokus.

Do záverečnej tretiny vstúpili Košice v početnej výhode o jedného hráča, ktorá sa rýchlo zdvojnásobila. Domáci hokejisti dostali v presilovke piatich proti trom súpera pod tlak a napokon strelili gól, keď Černákov pokus od modrej čiary skončil za Okoličánym. V 50. minúte mohol zvýšiť košické vedenie Kolena, ktorý bol v nájazde faulovaný, a tak dostal šancu na reparát pri trestnom strieľaní. Trafil však len do tyče a vtedy ešte nevedel, čo jeho tím čaká. Východniari v záverečných minútach pozorne strážili svojej vedenie, no napokon oň prišli. 131 sekúnd pred záverečnou sirénou vyrovnal Ďatelinka, ktorému pomohol ku gólu odraz puku od Cebákovej korčule a prekvapivý zvrat zariadil v poslednej minúte stretnutia Važan.

Góly: 20. Hrnka (Cebák, Zagrapan), 29. Spilar (Macejko, Klouček), 42. Černák (Jánošík, Jenčík) - 18. Tupý (Finsterle, Brcko), 25. Varga (Galamboš, Matejka), 58. Ďatelinka, 60. Važan (Themár, Fujerík). Vylúčenia 4:4, navyše Philipp (KE) 10 minút za vrazenie zozadu, presilovky 1:1, oslabenia 0:0. Rozhodovali: P. Korba – Kalina, Riš. Diváci: 1347.

HC Košice: Hylák (31. Melicherčík) – Černák, Philipp, Jánošík, Cebák, Drgoň, Klouček, Macejko, Šeda – Spilar, Pašek, Jenčík – Hrnka, Zagrapan, Bartánus – Bicek, Kolena, Bartoš – Stupka, Češík, Sojčík.

MHC Martin: Čech (33. Okoličány) – Ďatelinka, Matejka, Kolba, Sládok, Brcko, Tupý, Fillo, Rusina – Markovič, Galamboš, Varga – Themár, Fujerík, Važan – Finsterle, T. Klíma, Suja – Jokeľ, Pokrivčák, L. Klíma.

HK Poprad - MHK 32 Liptovský Mikuláš 4:3 (0:0, 1:1, 3:2)

Góly: 40. T. Sýkora (Paukovček), 47. Štrauch (Takáč), 51. Štrauch (Takáč, Šeliga), 51. Gápa - 31. Divok, 53. Uhrík (Roháč), 60. M. Marcinko