Góly Tatara s Gáboríkom a zákroky Haláka posunuli Európu do finále Svetového pohára!

Reakcia Tomáša Tatara po víťaznom góle proti Tre kronor v semifinále SP, foto SITA-APReakcia Tomáša Tatara po víťaznom góle proti Tre kronor v semifinále SP, foto SITA-AP

TORONTO - Dva góly Tomáša Tatara, presný zásah Mariána Gáboríka a 37 úspešných zákrokov brankára Jaroslava Haláka - tieto faktory rozhodli o senzačnom postupe výberu Európy do finále Svetového pohára 2016. Hráči Tímu Európy zvíťazili nad favorizovaným Švédskom 3:2 po predĺžení a v trojzápasovej finálovej sérii vyzvú veľmi silnú domácu Kanadu.

Švédovi Lundqvistovi poslal Tomáš Tatar dve gólové vizitky, foto SITA-APŠvédovi Lundqvistovi poslal Tomáš Tatar dve gólové vizitky, foto SITA-AP

Režisérmi víťazstva boli Slováci - brankár Jaroslav Halák predviedol 37 úspešných zákrokov a za jeho chrbát prekĺzli iba dva puky, na 1:1 vyrovnal v 37. min Marián Gáborík, v dvanástej sekunde tretej tretiny strelil gól Tomáš Tatar po spolupráci s Andrejom Sekerom a v predĺžení druhým presným zásahom v zápase rozhodol o postupe Európanov opäť Tatar.

Gáborík jasá, práve prekonal Lunqvista šikovným gólom, foto SITA-AP Radosť Mariána Gáboríka po vyrovnávajúcom góle na 1:1. Foto: SITA / AP

ŠVĚDSKO - TÍM EURÓPY 2:3 po predĺžení

Obaja súperi začali aktívne a hneď v prvej minúte museli zákrok predviesť obaja brankári - Henrik Lundqvist na jednej a Jaroslav Halák na druhej strane. V úvodnom dejstve to bola taktická partia, miernu prevahu mali hokejisti Švédska. Európa však mala v bránke spoľahlivého Haláka a tak sa obe mužstvá odobrali na prvú prestávku za bezgólového stavu.

To však neplatilo na začiatku II. tretiny, keďže v 23. min Nicklas Bäckström poslal za Haláka pokus obrancu Antona Straalmana. Kouč Ralph Krueger si ešte vyžiadal analýzu videorozhodcu, no ten potvrdil zmenu skóre. Európa vzápätí nevyužila presilovku, počas ktorej bolo pred Lundqvistom poriadne "horúco". V 33. min nepochodil pred švédskym gólmanom Marián Hossa, keď mieril iba do jeho lapačky. Zadarilo sa však inému Slovákovi - v 37. min pri hre štyroch proti štyrom našiel obranca Christian Ehrhoff pred bránkou hokejku Mariána Gáboríka a ten pomedzi Lundqvistove betóny vyrovnal na 1:1.

Pred záverečnou dvadsaťminútovkou boli šance oboch súperov na víťazstvo rovnaké, no zmena prišla hneď po dvanástich sekundách tretieho dejstva. Obranca Andrej Sekera vybojoval puk v strednom pásme a prihral ho Tomášovi Tatarovi - krídelník Detroitu švihom spomedzi kruhov síce neuspel, ale jeho bekhendová dorážka už skončila za Lundqvistom. Európsky výber sa statočne bránil až do 56. min, v ktorej obranca Erik Karlsson vystrelil od modrej čiary a od Švajčiara Romana Josiho sa puk dostal za Halákov chrbát.

V úvode predĺženia sa slovenský gólman nemohol sťažovať na nedostatok práce, ale zahrmelo na opačnej strane - po brejku rozhodol Tomáš Tatar.

Hlas po zápase:
Tomáš Tatar (slovenský útočník tímu Európy): "Je to paráda a neviem popísať svoje pocity. Celý čas sme si verili a bojovali jeden za druhého. Takto sme zavreli ústa tým, čo tvrdili, že sme outsider turnaja. A teraz sme vo finále. Pri rozhodujúcom zásahu som vedel, že sa puk odrazil od mojej korčule. no bol som presvedčený, že som ho do bránky nekopol. Som rád, že nám to vyšlo. Teraz sa musíme poriadne pripraviť na finále. To bude veľmi náročné, pretože Kanada je veľký favorit a my môžeme bojovať len srdcom. Pred finále sa nevzdáme a pokúsime sa dosiahnuť dobré výsledky."

Jedna z radu šancí Švédov, ktoré v semifinále SP zlikvidoval Halák,  vľavo Sekera, foto SITA - APJedna zo švédskych šancí, ktorú úspešne zlikvidoval Halák. Foto: SITA / AP