Aktuality

BSK nebude pokračovať vo výstavbe haly v Petržalke

Hala Canada Hockey Place, foto: www.iihf.comHala Canada Hockey Place, foto: www.iihf.com

BRATISLAVA 30. apríla (SITA) - Bratislavský samosprávny kraj nebude pokračovať v projekte výstavby multifunkčnej haly v bratislavskej Petržalke. Poslanci o tom rozhodli na svojom piatkovom zasadnutí. "V tejto situácii si neviem predstaviť, že by sme pokračovali za takýchto podmienok,“ uviedol predseda BSK Pavol Frešo. Poslanec Peter Šramko odporučil, aby tí, čo vo veci konali, vydali písomné stanovisko k situácii. Zároveň sa viacerí poslanci vyjadrili, že ľudia zodpovední za momentálnu situáciu by mali byť trestne stíhaní.
Poslanci taktiež odsúhlasili možnosť využiť pozemky, na ktorých mala stáť hala, na športovo-kultúrne účely. Zároveň poslanci splnomocnili Freša usporiadať všetky zmluvné a právne vzťahy so zúčastnenými subjektmi v projekte multifunkčnej haly s cieľom maximálnej ochrany práv a majetku kraja.
Podpredseda kraja Ivo Nesrovnal uviedol, že takýto typ haly nie je ziskový v žiadnej krajine, hoci projekt vychádzal ako samofinancovateľný, všetky náklady mal niesť investor a kraj mal vystupovať len ako zaobstarávateľ pozemkov. "Nie je pravda, že existuje investor, nie je pravda, že to kraj nebude stáť ani korunu. Naopak, boli tam už zaplatené prostriedky za vyše 10 miliónov eur a najvážnejšie je, že vonku sú 300-miliónové zmenky,“ uviedol župan Pavol Frešo. Podľa Nesrovnala partneri AIC Leasing & Finanz AG a AEG vychádzali z toho, že investorom je kraj, kraj zasa vychádzal z toho, že investor je zahraničný.
Podľa Nesrovnala projekt nemá v súčasnosti vypracovanú relevantnú štúdiu, ktorá by definovala rozsah multifunkčnej haly, reálnu využiteľnosť a investičné a prevádzkové náklady. Projekt stál doteraz viac ako 667-tisíc eur, boli vydané zmenky v hodnote 10,534 milióna eur a z ďalších záväzkov vyplýva ďalších 1,1 milióna eur.

Kraj kúpil pozemky v roku 2008 za 9,6 mil. eur (290 mil. korún), teda v období, keď ešte nebola doriešená otázka haly pre majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji v roku 2011. Následne zastupiteľstvo zriadilo 100-percentnú spoločnosť 1. župná, ktorá mala pozemky spravovať. Medzitým cena pozemkov vzrástla na 20 mil. eur. Zároveň minulý rok vznikla bez súhlasu zastupiteľstva 100-percentná dcérska spoločnosť Danube Arena, ktorá mala zabezpečiť výstavbu haly. Tesne po posledných komunálnych voľbách však podpísali nájomnú zmluvu na pozemky obe spoločnosti. Danube Arena ich dostala za jedno euro ročne do kolaudácie, po nej sa má platiť komerčné nájomné. Nájom sa viaže na celý deväťhektárový pozemok. Zároveň sa do spoločnosti Danube Arena dostala firma Parnhams Limited ako jednoakciový minoritný vlastník, firma pritom prisľúbila investovať do projektu okolo 90 mil. eur. Zmeny sa však nepáčili súčasnému vedeniu kraja. Po urgenciách sa pozemky dostali pod kontrolu kraja. Spoločnosť Parnhams Limited sa však svojej akcie nemieni vzdať. Vráti ju len za podmienky, ak sa nenájdu peniaze na výstavbu alebo ak sa projekt podarí a všetky náklady vložené do projektu sa vrátia. Zdôrazňuje, že tým chce len kontrolovať transparentnosť financovania.
30.04.2010 | Zdroj: SITA
Archív zápasov

Štatistiky

Mediacenter

Videá /// Akreditácie a oznamy

 

 
Partneri