SZĽH

Brilantný center Karol Fako oslávil 75 rokov

BRATISLAVA - Karol Fako viedol nezabudnuteľný útok bratislavského Slovana s Jánom Starším a Julom Černickým na krídlach. Štyri striebra a jeden bronz zdobia Fakovu prvoligovú dlhovekosť (1948 – 1964). Jeho jedinečné kľučky a po nich precízne gólové prihrávky rozvracali súperove obrany, aj preto Karolovi prischla priliehavá prezývka "Frmol". Šance nielen skvele pripravoval, ale sám aj pohotovo zakončoval (174 gólov).

Hlboko do povedomia čs. hokejových priaznivcov sa zapísal na MS 1959 v Prahe a Bratislave. V pamätnom záverečnom dueli proti Kanade na pražskej Štvanici vyhral Karol Fako pri power play buly a po jeho prihrávke strelil Miroslav Vlach gól na 5:3 a bronz vďaka skóre, na sklamanie hráčov USA, ostal doma! Pred dvoma rokmi v decembri ho uviedli do Siene slávy slovenského hokeja.

V piatok 24. novembra 2006 oslávil  úctyhodných 75 rokov. S obdivuhodnou vitalitou a pre neho typickou životnou bodrosťou odovzdáva ešte aj dnes svoje skúsenosti spolu s Julom Černickým v hokejovej škole detí (4 – 10 r.) v Bratislave. Pestuje v nich kreativitu, ktorou na ľade tak oslňoval. Nechýba ani na hokejových exhibíciach old boys, samozrejme už s dresom 75.

Profil Karola Faka tu.

Archív zápasov

Štatistiky

Mediacenter

Videá /// Akreditácie a oznamy

 

 
Partneri